Teamwork, Leadership, Empowerment

UTAH SCHOOLS SPORTS ASSOCIATION

​​2019/2020 USSA Volleyball Schedule


Blue (Girls’ & Boys’ Teams) Division
Girls Teams                 Boys Teams               
IHS                              IHS                             
Independence High School
DV                               DV                              
DaVinci Academy
SA                                SA                              
Spectrum Academy, North Salt Lake
DIS                                                                  
Discovery Academy
URHS                          URHS                         
Uintah River High School
NH                                                                     
New Haven
 
Green (Boys Teams’ Only) Division
Boys Teams   
            
AHS                            
American Heritage, American Fork
UMA                           
Utah Military Academy, Hill Field
UMW                         
Utah Military Academy, Camp Williams
LCA                             
Layton Christian Academy
MAS                           
Maeser Preparatory Academy
WA                             
Wasatch Academy
FPA                             
Freedom Preparatory Academy

The default times are first match 4:00pm and second match 5:30pm. Other times may be arranged for by Athletic Directors



Mon, Sept 23

AHS @ LCA 7:00 Boys

DIS @ IHS 4:00 Girls (non-league)


Wed, Sept 25
DIS @ SA 4:00 Girls (non-league)

DV @ URHS 4:00 Girls (non-league)

DV @ URHS 5:30 Boys
WA @ LCA 4:00 Boys
FPA @ UMW 4:00 Boys
AHS @ MAS 6:00 Boys

Fri, Sept 27
DIS @ RSL 4:00 Girls, 5:30 Boys
IHS @ SA 4:00 Girls, 5:30 Boys
LCA @ UMW 4:00 Boys
MAS @ WA 5:00 Boys
UMA @ FPA 4:00 Boys


Mon, Sept 30

LCA @ WA 4:00 Boys

Wed, Oct 2
RSL @ IHS 4:00 Girls, 5:30 Boys
SA @ URHS 4:00 Girls, 5:30 Boys
LCA @ AHS 6:15 Boys
WA @ UMA 4:00 Boys
UMW @ MAS 6:00 Boys

Fri, Oct 4
DIS @ NH 4:00 Girls
DV @ RSL 4:00 Girls, 5:30 Boys
IHS @ URHS 4:00 Girls, 5:30 Boys
WA @ AHS 5:00 Boys
MAS @ UMA 5:30 Boys

Wed, Oct 9
DIS @ DV 4:00 Girls
NH @ SA 4:00 Girls
URHS @ RSL 4:00 Girls, 5:30 Boys
LCA @ MAS 6:00 Boys
UMA @ UMW 4:00 Boys
AHS @ FPA 5:15 Boys

Fri, Oct 11
DIS @ SA 4:00 Girls
URHS @ DV 4:00 Girls, 5:30 Boys
NH @ IHS 4:00 Girls
UMW @ FPA 4:00 Boys
MAS @ AHS 6:15 Boys

Mon, Oct 14

LCA @ FPA 4:00 Boys


Wed, Oct 16
DIS @ URHS 4:00 Girls
UMW @ LCA 4:00 Boys
WA @ MAS 6:00 Boys
FPA @ UMA 4:00 Boys

Mon, Oct 21
SA @ RSL 4:00 Girls, 5:30 Boys

Wed, Oct 23
DIS @ IHS 4:00 Girls
DV @ SA 4:00 Girls, 5:30 Boys
RSL @ NH 4:00 Girls
LCA @ UMA 4:00 Boys
AHS @ UMW 6:15 Boys
FPA @ WA 5:00 Boys


Fri, Oct 25

IHS @ DV 4:00 Girls, 5:30 Boys

Oct. 29 – Nov. 2          State Tournament TBA